V jakých případech je rozumné sjednat si pojištění schopnosti splácet a kdy jsou to zbytečně vyhozené peníze?
V případě, že jste se rozhodli pro půjčku, kreditku nebo hypotéku, většinou vám bude nabídnuto také jako doplňková služba pojištění schopnosti splácet. To je dobrá věc, protože vás to může ochránit před následky nesplácení půjčky, kterými jsou třeba velké nepříjemnosti, nebo až osobní bankrot či exekuce. Riziko tak přebírá na sebe pojišťovna.
Pojistka se uzavírá pro případ úmrtí, invalidity nebo pracovní neschopnosti a existují také varianty pojištění pro případ ztráty zaměstnání. Znamená to, ž e v těchto situacích za vás pojišťovna půjčku splatí.
Než si takové pojištění sjednáte, pročtěte si pojistné podmínky a další dokumenty, protože ne vždy vám při sjednávání půjčky řeknou všechno a hlavně na co se pojištění nevztahuje. Stává se to nezřídka, že vám někdo doporučí produkt, který je vám ve výsledku nanic. Je to dáno univerzálním řešením, které nemusí být plnohodnotné a vyhovující pro individuální typ úvěru. Může být například zastropovaná částka plnění. Další problémem může být odmítnutí plnění z titulu nemoci nebo úrazu, které mají příčinu či diagnózu před uzavřením pojištění. Sjednaná pojistka je tak de facto nanic. Tak pozor na to.
Když se v pojistných podmínkách dočtěte, že za vás pojišťovna opravdu zaplatí plnou výši dluhu, v případě že přijdete o zaměstnání, zemřete, nebo se stanete invalidou a to bez nějakých "ALE" a kliček a vyjímek. V praxi se stává, že pojišťovna má tendenci napadat váš zdravotní stav při sjednávání pojištění, protože to bankéř nedostatečně posoudil, že zkreslil. Výhodou je také cena tohoto pojištění, protože je to balíčková průměrovaná cena a je výhodnější pro "rizikovější" skupiny, zejména starší lidi s horším zdravím. Cena za tuto službu je kalkulována od výše splátky, ne podle věku žadatele. Dobrým nápadem je také konzultace s nezávislým finančním poradcem, či pojišťovacím agentem, který však pracuje pro více pojišťoven.
13.12.2017